Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Haziran 23, 2018 0 Yazar: cenadmin

Ukraynada üniversite eğitimi her geçen gün popüleritesini arttırmaktadır. Dünya genelinde birçok yabancı ülke vatandaşları tarafından tercih edilen Ukrayna Türk öğrencileri tarafından en çok tercih edilen ülkedir. Nitekim genel olarak bakıldığı zaman Ukrayna’da aktif eğitim hayatına devam eden binlerce Türk öğrenci bulunmaktadır. Bununla birlikte Ukrayna’da eğitim almak isteyen öğrencilerde yeni sene için kayıtlarını yapmaya başladılar.

Ukrayna üniversite eğitimi için bu kadar tercih edilmesinde ki en önemli sebep Avrupa standartlarında bir eğitim sunuyor olmasıdır. Ukrayna’da eğitim almanız ile birlikte Avrupa’nın her ülkesinde çalışabilir ve yaşamanıza devam edebilirsiniz. Teori eğitimlerinin yanı sıra pratik olarak da sizlerin kariyerine ciddi anlamda katkılar sağlamaktadır. Üstelik mezun olduktan sonra iş hayatınızı kurmanızda da sizleri desteklemektedir.

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna eğitim alanında 312 özel ve devlet üniversitesi ile hizmet vermektedir. Tıp, Mühendislik, Eczacılık gibi popüler bölümlerin yanı sıra istediğiniz bölüm ile ilgili eğitim alabilirsiniz. Avrupa ülkesi olması nedeniyle de diplomanızın tüm Avrupa’da geçerli olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanı sıra denklik almak isterseniz YÖK tarafından her sene açıklanan denklik sınavına girip diplomanızı Türkiye’de de kullanabilirsiniz.

Ukrayna’da eğitim masraflarınızın yanı sıra yaşam ve konaklama masraflarınız diğer ülkelere göre daha azdır. Aylık bazda konaklama ve yaşam masraflarınız 300USD ile 500USD arasında değişmektedir. Tabi bu nokta da sizlerin nasıl bir yaşam süreci önemli etkendir. Giderlerinizi daha aza indirmek için yasal yollar ile sizlere sunulmuş olan çalışma hakkınızı da üniversite eğitiminiz sırasında kullanabilirsiniz.