Türkiye’de Rock Müziğin Tarihçesi

Türkiye’de Rock Müziğin Tarihçesi

Nisan 29, 2020 0 Yazar: cenadmin

Türkiye’de Rock Müziğin Tarihçesi

1950’li yılların başında klavye, bateri, basgitar, elektronik gitar gibi enstrümanlarla ortaya çıkan, birçok enstrümanla birlikte oluşturulan, sıra dışı melodiler taşıyan popüler müzik formu şeklinde ortaya çıkmıştır. Rock müzik temsilcileri yeni başlayan bu akımı kısa zaman sonra popüler hale getirdi.

Rock Müziğin Bileşenleri

Türkiye’de rock müzik doğuşu geç oldu. Org, saksafon gibi enstrümanlar Rock müziğin dünyada doğduğu zamanlar sık kullanılıyordu fakat daha sonra kullanılmamaya başlanmış, ileriki dönemlerde ise tamamen Rock müzikten ayrılmış. Rock müzik tek başına değil, vokalist, baterist, gitarist bulunan bir ekiple hayranlarının karşısına çıkar.

Dünyada Rock Müzik

Rock and Roll Blues müzik türünden doğmuş. Blues grubu siyahi insanların sürekli ayrıma maruz kaldığını, beyazlardan sürekli zulüm gördüğünü anlatmak için doğmuş ve sonra adını Rock müzik türünde duyurmuş. İlk dönemlerde Caz müzikten etkilenen Blues daha sonra Rock müziğinde çalışmalar yaptı. Rock müziği sanatçıları müzikte insanların acı hissini uyandıran distortion adlı ses efekti ile ve bu elektro gitarda var, bu efekt sayesinde insanlara acılarını yoğun şekilde yaşatıyor ve Rock müziğe daha çok bağlanıyor, günden güne hayran kitlesi artıyor. İngiliz Rock 1960’lı yıllarda gelişmeye başlamıştır.

Ülkemizde Rock Müzik

Türkiye’de Rock müzik tarihi 80’lerden itibaren gelen Anadolu müziği ile Rock müziğin birleşimi Anadolu Rock Cem Karaca, Erkin Koray, Barış Manço, Edip Akbayram, Moğollar ile başladı. Senfonik Rock müziği temsilcisi ise İlhan İrem’dir. 1990’lı yıllarda Pentagram, Haluk Levent, Kurban, Bulutsuzluk Özlemi. 90’lı yılların sonunda Özlem Tekin, Şebnem Ferah, Teoman, Mor ve Ötesi, Kargo, Vega, Ayna. 2000’li yıllarda Barış Akarsu, Hayko Cepkin, Duman, Emre Aydın, Manga, Redd adını duyurdu. Bugün rock müzik yeni gruplar ile halen yaşatılıyor