Stres Kanserde Çok Tehlikeli Bir Etmen

Stres Kanserde Çok Tehlikeli Bir Etmen

Mayıs 4, 2020 0 Yazar: cenadmin

Stres Kanserde Çok Tehlikeli Bir Etmen

Kanser, tüm dünyada yaygın görülen bir hastalık. Bilim adamlarının kanser üzerine yaptığı araştırmalar yaş, cinsiyet, genetik gibi etkenlerin dışında çevresel faktörlerin de kanser görülümünde önemli bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekiyor. Halk arasında da yaygın olarak bilinen sigara kullanımı, hava kirliliği ve radyasyon gibi faktörlerin dışında stresin de kanser konusunda çok tehlikeli bir etmen olduğu belirtiliyor.

Kanserin bütün tipleri, vücudumuzu oluşturan hücrelerimizden gelişerek ortaya çıkar. Hücrelerin bölünerek çoğalması sırasında gerçekleşen bir hata sonucu bu hücre gruplarının bir araya gelmesi ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması tümör oluşumuna neden olur. Kötü huylu tümörler ise kabaca kanser olarak adlandırılmaktadır.

Stresin etkileri konusunda yapılan araştırmalar devam ediyor olsa da son bulgular stresin, kanserin vücutta yayılımını son derece hızlandıran bir etmen olduğu belirtiliyor. Denek fareleri üzerinde yapılan deneyler sonucunda stres, kanserin yayılımını altı kata kadar arttırıyor.

Stresin vücutta en basit ağrıların oluşumundan kanser gibi en ağır hastalıklara kadar etkisinin olabileceğini görebiliyoruz. Her ne kadar çoğu zaman elimizde değil gibi de gözükse mümkün olduğunca yaşamımızda stresten uzak durmalıyız.