Saçlar Her Gün Yıkanmalı Mı?

Saçlar Her Gün Yıkanmalı Mı?

Mayıs 4, 2020 0 Yazar: cenadmin

Saçlar Her Gün Yıkanmalı Mı?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte saçlarımızı daha sık yıkar olduk. Kimi zaman saçlarımızın daha çabuk kirlendiğini hissetmemiz kimi zaman da sıcak havaların getirdiği terden bunaltıdan kurtulmak bunun sebeplerinden bazıları. Ancak uzmanlar uyarıyor: saçları her gün yıkamak pek de doğru değil.

Saçların her gün yıkanması, özellikle de şampuanlanarak yıkanması, saçın yapısını bozabiliyor ve hem daha sağlıksız hale gelmesine hem de kötü bir görünüme sahip olmasına neden olabiliyor. Ayrıca saçların yağlı bir yapıya kavuşmasından hepimiz nefret ederiz. Aslında bu durum saçların kendini bir çeşit savunma biçimidir. Siz saçlarınızı sık yıkamaya başladıkça saçlar da kendini korumak için daha fazla yağlanacaktır. Saçların kendini korumak için salgıladığı bu yağı her yıkamada, sık sık ortadan kaldırmak saçların yıpranmasına sağlıksızlaşmasına neden olur.

Peki saçlarımızı her gün hatta günde birkaç defa yıkamamız gerekiyorsa neler yapmalıyız? Özellikle aşırı terlediğimiz zamanlarda, havuz ya da denize girdiğimizde saçlarımızı yıkama durulama ihtiyacı hissederiz. Eğer siz de bu gibi sebeplerle saçınızı sık yıkamak zorunda iseniz öncelikle her defasında şampuan kullanmamak bir tercih olabilir. Ancak bunun dışında banyo sırasında saç kremi, sonrasında ise saç bakım ürünlerini de kullanmaya özen göstermeliyiz. Özellikle saçlarımızın kaybettiği nemi geri kazandırıp kurumasını engelleyici ürünler. Bu ürünlerin yanında haftada bir kez az miktarda zeytin yağını saçlarınıza sürüp yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı durulayın. Zeytinyağı, oldukça iyi bir bakım yöntemidir.