Potasyum Zengini Muz

Potasyum Zengini Muz

Mayıs 12, 2020 0 Yazar: cenadmin

Potasyum Zengini Muz

Hem yumuşak yapısı hem de güzel tadı ile her yaştan insanın sevdiği muz, potasyum zengini bir meyve. Gerek çocukların gerek orta yaşlıların gerekse de yaşlı insanların severek tüketebildiği bu meyve, başta potasyum içeriği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı birebir.

Tansiyon sorunu ile kalp ve damar hastalıkları ülkemizde ve dünyada birçok kişide görülen sağlık sorunlarının başında geliyor. Yapılan araştırmalar, potasyum mineralinin bulunduğu besinleri tüketen kişilerde bu rahatsızlıklara daha az rastlandığını bizlere gösteriyor.

İşte muz da potasyum bakımından zengin besinlerin başında geliyor. Bu sayede de kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili, ayrıca tansiyonu kontrol etmede önemli bir yardımcı.

Orta-küçük boy bir muz 1 porsiyon meyve olarak düşünülebilir. Büyükçe bir muzu ise 2 porsiyon meyve olarak beslenme programınıza dahil etmelisiniz. Büyük bir muz tüketerek günlük potasyum ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılamış oluyorsunuz. Ayrıca geriye kalan potasyum ihtiyacınızı da ıspanak, pazı, lahana, mantar, sarımsak, brokoli, hurma, incir gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.