Melatonin Hormonu Nedir?

Melatonin Hormonu Nedir?

Mayıs 12, 2020 0 Yazar: cenadmin

Melatonin Hormonu Nedir?

Günümüzden 55 yıl önce keşfedilen melatonin, tüm memelilerde beyindeki epifiz bezinden salgılanan ve vücutta önemli görevleri olan bir hormon. Melatonin karanlıkta salgılanıyor. Bu nedenle güneş ışığı ve yapay ışık kaynakları bu hormonun üretilmesinde önemli bir etkiye sahip. Karanlıkta salgılanması sebebi ile “Drakula hormonu” olarak da adlandırılan melatonin için bir diğer önemli faktör ise yaş.

Doğumdan sonra gitgide artan melatonin sentezi, 1-3 yaş aralığında maksimum düzeyine ulaşıyor. Yirmili yaşlardan sonra salgılanma hızı azalıyor, altmışlı yaşlardaysa en düşük seviyesini görüyor. Biyolojik saat üzerinde doğrudan etkisi olan bu hormonun eksikliğinde uykusuzluk, yorgunluk, zihinsel problemler, iştahsızlık, hazımsızlık, vücut ağrıları ve terleme gibi şikayetler görülüyor.

Kemik iliğinde bol miktarda bulunan melatonin, kemik oluşumu ve yenilenmesi için de önemli bir faktör. Bu nedenle bu hormonun osteoporoz tedavisinde kullanılması söz konusu. Bazı çalışmalar, melatoninin kanserli hücrelerin çoğalıp yayılmasında da denetleyici rolde olduğunu ortaya koydu. Kuvvetli bir antioksidan olan melatonin, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Uzmanlar Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıkların, yaşla birlikte azalan melatonin seviyesiyle ilişkisi olduğunu düşünüyor. Tüm bunların yanı sıra birçok ilacın yan etkilerini baskılayan melatonin, kemoterapinin etkisini artırmak için de kullanılıyor.

Damarları genişletici etkisi sebebiyle kan basıncını düşüren melatonin, böylelikle yüksek tansiyon, kötü kolesterol ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu görev üstleniyor. Bu çok yönlü hormonun kullanım alanlarının artması için tüm dünyada çalışmalar sürerken, ülkemizde de Hacettepe Üniversitesi’nde yürütülen araştırmalarla melatoninin kemik kanseri tedavisinde kullanılabilmesi amaçlanıyor.