Kalıp Sabunlar Daha Mı Tehlikeli?

Kalıp Sabunlar Daha Mı Tehlikeli?

Mayıs 12, 2020 0 Yazar: cenadmin

Kalıp Sabunlar Daha Mı Tehlikeli?

Evlerimizde, iş yerlerimizde ya da topluma açık yerlerde kalıp sabun çeşitleri de yaygın kullanılmaktadır. Fakat bilim adamlarının yaptığı çalışmalar, bu tür sabunların aslında birer bakteri yuvasına dönüşebildiğini gösteriyor.

Özellikle halka açık yerlerde kullanılan kalıp sabunlar evlerimizdekine nazaran daha tehlikeli durumda olabilir. Kullanan herkesin temasının yanı sıra bu kalıp sabunların kullanıldıktan sonra ıslak şekilde kalması bakterilerin oluşması için ortam hazırlamış oluyor.

Sabun üzerinde çoğalan bakteriler, kalıp sabunu temizlik aracı olmaktan uzaklaştırıyor. Ellerini temizlemek isteyenler ise aksine bakteri kapabiliyor. Uzmanlar bu sebeple kalıp sabunlar yerine sıvı sabun gibi diğer sabun türevlerinin kullanılmasını önermektedir.

Sıvı sabunlarda da her şey mükemmel değil. Sabunun çıkmasını sağlayan baskı mekanizmasında dokunulan yerde bakteri ve kir birikmeye başlayabiliyor. Buna karşı da özellikle alışveriş merkezleri başta olmak üzere halka açık alanlar temassız kullanılan, elin yaklaştırılması ile sabun akıtan mekanizmalar kullanılmaya başlandı.