Güvenli İnternet Site Sorgulama

Güvenli İnternet Site Sorgulama

Nisan 21, 2020 0 Yazar: cenadmin

Güvenli İnternet Site Sorgulama

“Güvenli internet hizmeti” adı verilen sistem ile sunulan aile ve çocuk profilleri ile zararlı içerik olan, daha doğrusu olduğu düşünülen siteler bir yerde elenmeye, pakete göre daha katı kurallarla engellenmeye çalışılıyor. İnternet kullanıcıları aile veya çocuk profilini, internet sağlayıcısından ücretsiz olarak alabiliyor. İnternetine bu paketini uygulatabiliyor.

Bu profillerde siteler bazı kriterlere göre elenerek, bu sitelere engellemeler uygulanıyor. Örneğin bazı siteler aile profiline uygun görülürken, çocuk profilinde engellenebiliyor, veya her ikisinde de uygun veya engelli olabiliyor. Peki kendi sitemizin veya ulaştığımız, eriştiğimiz bir sitenin herhangi bir profilde engelli olup olmadığını nasıl sorgularız?

Bu sorgu için tıklayınız . Burada site adını yazıp resimdeki doğrulama kodunu giriyor ve Sorgula diyoruz. Sorguladıktan sonra alan adının yanında Aile Profili ve Çocuk Profili için ayrı ayrı durumu çıkıyor. Eğer bir profilin altında kırmızı çerçeveli çarpı işareti çıkıyorsa bu o site adının o pakette engellenmiş olduğunu gösterir. Turuncu çerçeveli ünlem işareti çıkıyorsa büyük ihtimalle henüz o profil için sitede inceleme yapılmamış demektir. Eğer yeşil çerçeveli tik işareti çıkıyorsa bu o profil için sitenin uygun olduğunu göstermektedir.

Sorguladığınız sitenizin veya başka sitelerin durumlarının altında ayrıca sitenin durumuyla ilgili 3 farklı seçenekten birine oy da verebiliyorsunuz: “Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLSİN”, “Aile Profilinde ERİŞİLSİN”, “Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLMESİN”.

Güvenli İnternet Site Sorgulama