BCDEDIT Nedir?

BCDEDIT Nedir?

Nisan 21, 2020 0 Yazar: cenadmin

BCDEDIT Nedir?

Bildiğiniz gibi Windows Vista’dan önceki işletim sistemlerinde boot sırasında herhangi bir değişiklik yapmak istediğimizde, boot.ini dosyası üzerinde değişiklik yapmamız gerekiyordu. Eğer, bilgisayarımızda dual boot varsa, o zaman mutlaka bu dosya üzerinde değişiklik yapmamız gerekecektir. Windows Vista ve bundan sonraki işletim sistemlerinde bu değişiklikleri BCDEDIT (Boot Configuration Database Editor) aracılığıyla yapabiliyoruz.

Bcdedit aracı Boot Configuration Database’ine bağlanarak, orada değişiklik yapma imkânı sağlamaktadır. Bcdedit CMD komutudur. Ancak bunun için CMD’yi “Run as administrator” istemiyle açmak gerekmektedir. Makalemizde, bununla ilgili temel komutlardan bahsedeceğiz.

Bcdedit yazarak bilgisayarımızda yüklü olan işletim sistemleri hakkında bilgi alabiliriz. Ne zaman hangi işletim sistemi üzerindeysek, timeout’larını, ID’lerini vs. öğrenebiliriz.

Bcdedit / default {ID} takımı ile varsayılan işletim sistemini tanımlayabiliriz. Timeout süresi bitene kadar eğer hiçbir değişiklik yapmazsak, varsayılan olarak tanımladığımız işletim sistemi açılacaktır.

BCDEDIT Nedir?

Bcdedit / bootsequence {ID} bu komut ile bilgisayarımızdaki önyükleme sırasını tanımlayabiliriz.

Bcdedit / timeout {time} bu komut ile dual boot ekranının ne kadar süreyle izleneceğini tanımlayabiliriz. Bu değer “0” olarak ayarlandığında, varsayılan olarak hangi işletim sistemi tayin edilmişse, doğrudan o da açılacaktır.

Bcdedit / set {default} description “açıklama” bu komut aracılığıyla varsayılan işletim sistemimizin dual boot ekranındaki adını değiştirebiliriz.

Umarız faydalı bir makale olmuştur. Tüm okuyucu ve takipçilerimize iyi çalışmalar dileriz.

Download bcdedit.exe