Bakır Eşyalar Sağlıklı Mı

Bakır Eşyalar Sağlıklı Mı

Eylül 18, 2020 0 Yazar: cenadmin

Piyasada farklı materyallerden farklı çeşitlerde ürünlerin üretimi her geçen gün artmaktadır. Bakır, çelik, teflon, alüminyum, granit, seramik gibi farklı birçok çeşit bulunmaktadır. Bu çeşit çeşit ürünler satın alınırken hem estetik görünümü hem de uzun ömürlü olması gibi cazibeli yanları etkili olmaktadır. Ancak bu noktada ürünlerin sağlık açısından etkisi göz ardı edilemeyecek kadar büyük önem taşımalıdır. Zira kahve, çay veya yemek hazırlarken kullanılan bu mutfak gereçlerinin sağlımıza birebir etkisi bulunur. Fiyat ve estetik görünümden daha öncelikli olan bu gereçlerin sağlığa olan etkisi olmalı, o doğrultuda ürünler tercih edilmelidir.

Hem geçmişte hem de günümüzde mutfaklarda olmazsa olmaz niteliğinde olan bakır eşyaların sağlığa ne gibi etkilerinin bulunduğu merak edilmektedir. Özellikle parlak görünüşüyle gönülleri çalan bakır eşyalar, hem özel günlerde hem de gündelik hayatta farklı formlarda kullanılmaktadır. Bu farklı formlardan en çok kullanılan bakır çaydanlık, bakır kahve seti, bakır şekerlik, bakır tencere ve tava hemen hemen her evde bulunmaktadır.

Bakır eşyalarda pişirilen ve 5-6 saat kadar bekletilen yiyeceklerin tüketilmesi kesinlikle zararlıdır. Çünkü bu bakır kaplarda bekletilen yiyeceklere kurşun gibi kimyasal maddeler karışmaktadır. Bu da zehirlenmelere sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla bakır ürünlerde pişirilen ürünlerin bekletilmeden tüketilmesi önerilmektedir. Böylece bakırın yiyeceklere geçmesi engellenecektir. Ayrıca ortalama 1-2 yılda bir düzenli olarak bakır eşyaların kalaylanması sağlık açısından önem taşımaktadır.